خانه / خبر گردشگری / احداث مسیر گردشگری ۴ میلیون یورویی اتحادیه اروپا با هدف کاهش اسلام هراسی

احداث مسیر گردشگری ۴ میلیون یورویی اتحادیه اروپا با هدف کاهش اسلام هراسی

درشرایط تشدید دشمنی میان کشورهای عرب ومسلمان، اتحادیه اروپا قصد دارد با اجرای یک پروژه بزرگ گردشگری از خاورمیانه و شمال افریقا تا جنوب اروپا، با اتکا به میراث فرهنگی و تاریخ مشترک این منطقه دردوران امویان، پیوندهای دوستانه میان گروه‌های شرق و غرب را درمنطقه تحکیم کند.
خبرگزاری میراث فرهنگی – بین‌الملل – درشرایطی دشمنی کشورهای عرب منطقه از سعودی و قطر گرفته تا بحرین و کویت، با سوریه و لبنان وقطع سفر وکمک های مالی خود به لبنان، اتحادیه اروپا دراقدامی فرهنگی با هدف کاهش ترورازیک سو واسلام هراسی از دیگرسو، قصد دارد یک برنامه گردشگری وسفر از شرق به اروپا راه اندازی کند.
پروژه گردشگری فرهنگی وتاریخی اتحادیه اروپا با اختصاص بودجه ای بالغ بر 4 میلیون یورو، بر میراث و تبادلات هنری و علمی وفرهنگی مسلمانان واروپاییان دردوران حکومت مسلمانان درخاورمیانه ، شمال افریقا و جنوب اروپا استوار است.
به نوشته ایندپندنت دراین پروژه گردشگری هدف آن است که سه قاره آسیا، اروپا و افریقا با تمرکز بر اشتراکات فرهنگی و تاریخی و میراث زندگی صلح جویانه درکنار هم با هم پیوند بیشتری برقرار کنند.
این پروژه بزرگ مالی از سوی اتحادیه اروپا دراصل مسیر گردشگری ویژه‌ای است که از خاورمیانه به اروپا براساس میراث امویان تعریف شده است. این مسیر گردشگری براین اساس شامل بخش‌هایی از لبنان، اردن، مصر، تونس سپس ایتالیا، اسپانیا و پرتقال است که هزینه ای بالغ بر 4 میلیون یورو برای آن برآورد شده است.
این برنامه از سوی ناظران به عنوان اقدامی جسورانه تلقی شده که در ابتکاری توریستی در زمانی که روابط میان شرق و غرب با اقدامات و رویدادهای تروریستی ازیک سو و بحران مهاجران و گسترش اسلام هراسی در اروپا و کشورهای غربی بشدت تیره و تار شده صورت می‌گیرد.
به نوشته ایندپندنت امویان در طول تاریخ به عنوان حاکمانی توسعه طلب و مهاجم شناخته شده‌اند که بخش‌هایی از روم و سپس جنوب اروپا را با زور و جنگ تحت سلطه خود درآورده‌اند. با این حال دراین پروژه تمرکز طراحان بیش از هرچیز بر مسیرهاو پیوندهای فرهنگی میان اقوام مختلف بومی و مهاجران – یا مهاجمان عرب – استوار است .
براساس مندرجات جزوه ای که از سوی بنیاد دولتی« اندلوزیا»دراسپانیا که رهبری این پروژه را برعهده دارد، هدف ایجاد روابط و تقویت دوستی با اتکا به روابط عمیق فرهنگی وفرهنگی و علمی گذشته میان شرق و غرب دراین دوران است.
انتخاب این مسیر گردشگری با توجه به این که درقرن هشتم شاهد مهاجرت گسترده عرب‌ها به سرزمین‌های خارج از محدوده کشورهای اسلامی و اوج قدرت امویان به عنوان بزرگترین امپراتوری جهان بوده صورت گرفته است. چرا که امویان و قدرت امپراتوری آنان درقرن هشتم سبب افزایش پیوند میان شرق و غرب و ظهور میراث ارزشمندی از انواع آثار هنری ، ادبیات و علم و معماری شده است.
این گزارش یادآور شده که میراث امویان خارج از مرزهای نخستین کشورهای اسلامی حتی در میان کشورهای مسلمان نیز تا حد زیادی ناشناخته مانده است. دراین شرایط اتحادیه اروپا با ارایه پروژه جدیدی با هدف برجسته کردن تاریخ مشترک میان اقوام وکشورهای مختلف شرقی و غربی درسراسر حوزه مدیترانه ارتباط دوستانه میان سه قاره را پر رنگ‌تر کند.
عبدا… خلیل کارشناس میراث فرهنگی درلبنان و دستیاراستاد دردانشگاه امریکایی لبنان دراشاره به این پروژه گردشگری می‌گوید:«میراث به جا مانده از دوران سلطه امویان درمنطقه نقطه خوبی برای تبادلات فرهنگی در میان کشورهای حوزه مدیترانه بوده است. در دوران اوج حضور امویان در اسپانیا درقرن 10 ما فاطمیان را در مصر و حاکمان بیزانسی را در قستنتنیه یا استانبول امروز ( کنستانتینوپل که عرب‌ها آن را قسطنطنیه تلفظ می‌کردند) داشتیم . همچنین نورمان‌ها در فرانسه حاکمیت داشتند و میان این سه منطقه ارتباطات و تبادلات فرهنگی مستمری برقرار بود.»
امویان تا پیش از رفتن به کوردوبا در اسپانیا که در 750 میلادی رخ داد دمشق را پایتخت خود کرده بودند درمحلی که مسجد بزرگ اموی را ساختند و امروزه مرز میان سوریه و لبنان است. درشهرتاریخی بعلبک نیز مسجد اموی مینیاتوری از مسجد اموی در پایتخت سوریه است. این آثار از نظر ساختار معماری به قرن هفت یا هشتم باز میگرد د اما دراصل کلیساهای بیزانسی بوده‌اند و درساخت این مسجد از سنگ‌ها و ستون‌های غول پیکر یک اثر رومی استفاده شده است.
به گفته «ریما ابوبکر» از بنیاد« سفادی »لبنان درواقع آثار هنری وفرهنگی به جا مانده از این دوران نشان از تفکری بوده که به بهره گیری و احیای میراث گذشتگان توجه داشته نه انهدام و نابودی تمدن‌های پیشین . آن ها آنچه را که برجای مانده بود حفظ کردند و کوشیدند تا با نوآوری و اجرای ایده های نو سبک‌های نوین معماری را طی قرون متمادی خلق وبه نسل‌های پس ازخود منتقل کنند.»
او تاکید دارد که با اجرای این مسیر گردشگری فرهنگی از خاورمیانه تا شمال افریقا و اروپا همه افراد می‌توانند بیاموزند که فرهنگ اسلامی حقیقتا چه بوده است نه آن چیزی که امروزه در اخبار شاهد آن هستیم.»

بررسی کلی

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

درباره‌ی soheil

همچنین ببینید

جزییات سفر بدون ویزا به سرزمین تزارها

بخش دیپلماسی رسانه‌ای سفارت ایران در مسکو از قول رئیس آژانس دولتی توریسم روسیه اعلام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *