خانه » خبر گردشگری » تصاویر گردشگری » با شهر پکن آشنا شویم

با شهر پکن آشنا شویم

پکن پر از تضاد است؛ شهری که در عین مدرن بودن و در هیاهو و شلوغی خیابان‌ها و آدم‌هایش و در کنار ساختمان‌های بلند، بافت‌های قدیمی‌اش را هم حفظ کرده. دیدنی‌های پکن، جوری در شهر نشسته و خودنمایی می‌کند که گاهی حس می‌کنید درست وسط سال‌های امپراتوری چین قرار گرفته‌اید و بخشی از آن سال‌ها هستید. ساختمان‌ها و برج‌های سر به آسمان کشیده و معماری‌های مدرن در کنار ساختمان‌های کوتاه با سقف‌های بامزه‌ و همان تصاویر آشنایی که در فیلم‌های چینی دیده‌اید دیدنی‌های پکن را می‌سازند ، جاذبه‌های پکن، به تنهایی خودش کافی‌ست برای اینکه یک روز راهتان را سمت پکن کج کنید و چند روز متفاوت را بگذرانید، بدون آنکه خسته شوید.

1 –  شهر ممنوعه  :
بعضی‌ها فقط برای دیدن شهری که حدود ۵۰۰ سال هیچ تماسی با جهان خارج نداشته، به پکن سفر می‌کنند. شهر ممنوعه، کامل‌ترین و شاید حتی بهترین اثر تاریخی پکن است که زمان ساختش به حدود قرن ۱۵ می‌رسد. شهری که ۵۰۰ سال محل زندگی امپراتوران چین در کنار همسران خود بوده و هیچ کدام از مردم عادی اجازه‌ی ورود به آن را نداشته اند؛ حالا بعد از ۵ قرن ورود به آن آزاد شده و مردم زیادی به تماشای این مجموعه عظیم باستانی و سلطنتی می‌روند؛ شاید بتوان گفت این محبوب‌ترین جاذبه توریستی در پکن است که ازدحام جمعیت آن را اثبات می‌کند . شهر ممنوعه در واقع موزه‌ای بزرگ است برای شرح تاریخ امپراتوری چین. معماری چوبی و ناب این شهر آن را متفاوت‌تر هم می‌کند. برای بازدید از این شهر باید بین ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۳:۳۰ بعدازظهر خودتان را به آن برسانید.

2 – دیوار بزرگ چین :
دیوارچین طولانی ترین و بزرگ ترین سازه مهندسی تدافعی نظامی از لحاظ زمان ساخت در جهان است. این دیوار هفت هزار کیلومتر امتداد یافته است. گردشگران چینی از پیمودن دیوار احساس افتخار می کنند. دیوار بزرگ چین هم یکی از آن جاذبه‌های شگفت‌انگیزی‌ست که دلیل خیلی‌ها برای بازدید از پکن می‌شود . کمتر کسی‌ست که اسم دیوار چین را نشنیده باشد؛ بزرگترین دیوار دنیا که چینی‌ها برای دفاع از سرزمین خودشان ساختند اما در نهایت چندان هم باعث حفاظت از چین نشد و مغول‌ها خیلی راحت به آن حمله کردند. البته قسمت‌های زیادی از این دیوار بزرگ و معروف از بین رفته اما با این حال هنوز ۷ هزار مترش برای بازدید توریست‌ها و خود چینی‌ها باقی مانده. مهم‌ترین بخش توریستی ِ دیوار چین، بادالینگ است، البته سی‌تامای و جین‌شان‌لینگ نیز از مناطق پر بازدید و توریستی ِ دیوار چین هستند که برای بازدید از آن‌ها می‌توانید از تورهایی که در محل ِ دیوار برگزار می‌شود استفاده کنید.
همچنین کفش پیاده روی مناسب،دوربین وعینک و کلاه آفتاب گیر و آب کافی به همراه داشته باشید و سرگرم خرید وعکاسی با لباس جومونگ در پایین دیوار نشوید! در این دیوار چند هزار مایلی که مانند یک مار پیچیده در دل دشت ها و تپه هاست،قدم بزنید،عکاسی کنید و لذت ببرید.این دیوارنمای بسیارعالی برای عکاسی را در اختیارتان قرار می دهد، زیرا برای اهداف نظامی و دفاعی در بلندترین نقاط ساخته شده است. در بخشی از کناره این دیوار افسانه ای قفل هایی وجود دارد که همسران عاشق نام شان را روی آنها حک کرده اند و قفل ها را به نشانه پایداری عشق شان به دیوار زده اند.افسانه ها می گویند این قفل ها عشق شان را همیشگی می کند. ساعت برگشت اتوبوس تور را دقیقا سوال کنید که جا نمانید.فراموش نکنید اینجا کسی انگلیسی بلد نیست!

3 – میدان تیانانمن :
بزرگترین میدان جهان، دیگر یک میدان معمولی حساب نمی‌شود؛ جایی می‌شود پر از یادگاری‌های تاریخی، داستان‌های تلخ و شیرین و روایت‌های مختلف که در مدت سالیان دراز به خودش دیده و شنیده. میدان تیانانمن، یک میدان معمولی نیست. مهم‌ترین وقایع تاریخ چین در این میدان اتفاق افتاده و حالا تبدیل شده به یکی از محل‌های توریستی و یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های پکن. جایی که توریست‌ها در آن قدم می‌زنند و همین که خوراکی‌های چینی را مزه می‌کنند، بناها و مجسمه‌هایش را هم می‌بینند. برای شنیدن صدای بزرگترین میدان جهان گوش‌هایتان را حسابی تیز کنید که داستان‌های زیادی خواهید شنید؛ ساختمان تیانانمن، یادبود قهرمانان خلق، تالار بزرگ مردم، تالار یادبود مائو و موزه ملی چین چیزهایی‌ست که در میدان تیانانمن می‌بینید. مراسم بالا بردن پرچم و پایین آوردن آن در سپیده دم و هنگام غروب در قسمت شمالی میدان وجود دارد. ۴ شیر مرمری در مقابل دروازه تیانانمن وجود دارد، یکی از آنها در شمال غربی دارای یک سوراخ گلوله در معده خود را از زمان قتل عام درسال ۱۹۸۹ میدان تیانانمن دارد . این میدان به اندازه چندین دیدنی پکن اهمیت دارد و ممکن است برای گشتنش وقت بیشتری لازم داشته باشید.

4 – پارک معبد آسمان :
معبد آسمان با بنای دایره‌ای شکلش، در واقع صحنه‌ی بزرگ یک آیین سنتی چینی بوده که توسط امپراتور برای به‌دست آوردن محصول خوب و پاک شدن گناهان مردم برگزار می‌شده، اما حالا تبدیل شده به یکی از جاذبه‌های توریستی پکن. اگر نمای بالای این معبد را ببینید، ساختمان دایره‌ای شکل آن را در وسط دایره‌ای بزرگتر می‌بینی و این اهمیت شکل دایره در باورهای چینی را نشان می‌دهد. طراحی داخلی زیبا و پر نقش و رنگ معبد آسمان، آن را متفاوت‌تر هم کرده است. پارک معبد آسمان با سروهای بسیارش هنوز هم محل تجمع‌های مهم پکن است و به جز جذابیت‌های توریستی‌اش، برای مردم پکن هم پر اهمیت است. از ۶ صبح تا ۸ شب می‌توانید از پارک معبد آسمان دیدن کنید اما یادتان باشد که بنای معبد فقط از ۸ صبح تا ۵ عصر باز است.

5 – موزه پایتخت پکن :
می‌گویند سفر به پکن بدون دیدن موزه پایتخت کامل نمی‌شود؛ موزه‌ای بزرگ در دل پکن که می‌توانید در آن سنت و مدرنیته را کنار هم ببینید؛ اشیاء قدیمی، مجسمه‌های کوچک و بزرگ و لباس‌های مختلف چینی از چیزهایی‌ست که در این دیدنی بی‌بدیل پکن می‌بینید. ظروف طرح‌دار چینی هم که در جهان شهرت خاصی دارد و تا دلتان بخواهد در موزه پایتخت پکن نمونه‌های قدیمی و جدیدش را می‌بینید. مجسمه‌های برنزی و بزرگ بودا هم به فضای موزه ابهت خاصی می‌دهند. اگر کلکسیون‌های عتیقه و زیر خاکی دوست دارید هم باز این موزه چیزهایی از آنها بهتان نشان می‌دهد. خلاصه موزه پایتخت پکن مجموعه‌ای از کلکسیون‌های باارزش قدیمی و جدید است که برای توریست‌ها جذابیت خودش را دارد فقط یادتان باشد این موزه از ۹ صبح تا ۵ عصر باز است.

درباره سمیعی

پاسخ دادن

x

این مطالب را نیز ببینید!

برخی از دیدنی های شهر جیپور که باید دید – هند

رصد خانه جنتر منتر جیپور هند / JANTAR MANTAR JAIPUR در قلب تاریخی شهر جیپور ...

کانال تورهای لحظه آخری آژانس ساحل کاسپین