خانه » جاذبه گردشگری » برخی از دیدنی های شهر جیپور که باید دید – هند

برخی از دیدنی های شهر جیپور که باید دید – هند

رصد خانه جنتر منتر جیپور هند / JANTAR MANTAR JAIPUR

در قلب تاریخی شهر جیپور یک سازه شگفت انگیز معماری نجومی است. در نزدیکی کاخ هوا محل و کاخ شهر جیپور واقع شده است. این سازه شگفت انگیز رصد خانه جنتر منتر جیپور نام دارد که در بین سال های ۱۷۲۶ تا ۱۷۳۴ به دستور مهاراجه هندی Sawai Jai Singh ساخته شده است. مانتار یا همان منتر در زبان سانسکریت به معنای محاسبه و مشورت می شود و جنتر هم به معنای ابزار و ماشین آلات می شود. بنابراین معنای نام جنتر منتر می شود ابزار محاسبه که نامی مناسب برای یک رصدخانه بطلیموسی است. تمام اجزای این سازه همانند یک مقیاس یا ابزار نجومی عمل می کنند و از آنها برای محاسبه های نجومی بهره می بردند. علاوه بر کارکرد نجومی چرخش ها  و بالا رفتن از پله هایی که به سمت آسمان می روند کارکرد معنای متفاوت به این سازه می دهد که فراتر از یک سازه ساده نجومی است.  رصد خانه جنتر منتر یکی از جاذبه هایی است که برای دیدار از آن نیاز به راهنمای خبره گردشگری دارید. چون این سازه نوزده ابزار هندسی برای اندازه گیری زمان، پیش بینی کسوف و خسوف و گرفتن ردپای ستارگان در مدارهایشان، تعیین زوال سیاره ها و … دارد. که آشنایی با هر یک از آنها نیاز به توضیحات علمی راهنما متخصص علم نجوم دارد.
بزرگترین ساعت سنگی جهان در این مجموعه رصد خانه جنتر منتر جیپور واقع شده است. این رصد خانه به عنوان یکی از میراث های جهانی ثبت شده هند در میراث جهانی یونسکو است که جزو بازدید های اصلی توریست ها از شهر تاریخی جیپور است. ثبت جهانی این میراث در میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۰ میلادی انجام پذیرفت. این مجموعه نمونه بی نظیری است از ترکیب معماری علمی مدرن با مدد گرفتن از باورهای مذهبی است. ویژگی که در سایر سازه هایی که معاصر با این بنا همانند هوا محل دیده می شود. در ساخت این بناها از سنگ های محلی و مرمر استفاده شده است. و این بناها بر اساس نجوم بطلیموسی ساخته شده اند که مجموعه بسیار منحصر به فردی در نوع خود است. بنای رصد خانه جنتر منتر در قرن ۱۹ میلادی آسیب بسیاری دید. بعدها با مدد آرتور گارت ستاره شناس داوطلب کار بازسازی آن انجام پذیرفت که اثر فعلی حاصل این امر است.

 

کاخ شهر جیپور هند / CITY PALACE IN JAIPUR
کاخ شهر جیپور از قسمت های مختلفی تشکیل شده است از کاخ های داخلی چاندرا محل و مبارک محل که مهم ترین آنها هستند تا ساختمان ها و کاخ های کوچک دیگر که در مجموع یکی از زیباترین قصرهای شهر تاریخی جیپور ، پایتخت دولت راجستان هند را شکل می دهد. این کاخ کرسی و تخت ریاست مهاراجه جیپور و رئیس قبیله راجپوت کچواهه هند است. کاخ شهر جیپور در سال ۱۷۲۹ میلادی ساختش توسط سینگ دوّم به نام ساوای می شروع شد و در سال ۱۷۳۲ بعد از سه سال کار ساخت آن اتمام می یابد. و بانی ساخت این بنا به نام سینگ دوّم فرمانروای آمبر ثبت شد. البته اضافات این بنا بعدها توسط حاکمان بعدی به بنا افزوده گردید که کار ساخت این بخش ها تا قزن بیستم هم ادامه داشته است. کاخ چاندارا محل در درون خود یک موزه دارد و بزرگترین بخش از کاخ شهر جیپور محسوب می گردد که حتی تاکنون هم محل اقامت خانواده سلطنتی است. این مجموعه کاخ شامل عمارت های متعدد و حیاط و باغ های مختلف می باشد. کاخ در واقع دو معمار داشته است. Vidyadhar Bhattacharya معمار اصلی دربار سلطنتی و Sir Samuel Swinton Jacob تلفیقی از معماری هندی و مغولی و اروپایی را در این بنا عرضه و ارایه کردند. کاخ شهر در قلب تاریخی شهر جیپور و در نزدیکی کاخ هوا محل جیپور واقع شده است. معماری این سازه همانند تمامی بناهای تاریخی دیگر هند از ترکیب بی نظیر ماسه سنگ قرمز رنگ و سنگ مرمرهای سفید  وسیاه است. این کاخ ها تزئینات بی نظیر و منحصر به فردی را دارند .

 

کاخ هوا محل جیپور / قصر هوا محل /  HAWA MAHAL JAIPOUR
کاخ هوا محل جیپور یا کاخ بادها یا کاخ صورتی یکی از دیدنی های اصلی شهر تاریخی جیپور است. این بنا همانگونه که از اسمش پیداست به کاخ بادها معروف است. هوا که اشاره به باد دارد که اشاره به معماری خاص آن دارد که سیستم خنک کننده طبیعی دارد. و به نحوی طراحی شده که باد به راحتی در آن جریان و در تابستان های گرم داخل کاخ را خنک می کند و محل هم به معنای کاخ است همانند تاج محل و جال محل و … . کاخ هوا محل  از ماسه سنگ های قرمز و صورتی رنگ ساخته شده است چیزی که در تمام بناهای آن عصر هم رایج بوده است. کاخ هوا محل جیپور در واقع محلی بوده برای زنان حرمسرای و زنان شاهزاده که در این کاخ امکان دیدن زندگی روزمره مردم از پشت پنجره های مشبک این کاخ فراهم بود به نحوی که زنان حرمسرا می توانستند مردم کوی و گذر را ببیینند ولی از محل گذر داخل کاخ دیدی نداشته باشد. کاخ هوا محل جیپور در سال ۲۰۰۶ بعد از یک وقفه پنجاه ساله مرمت و بازسازی و در بعضی جاها نوسازیش انجام شده و دولت هند برای این بازسازی هزینه هنگفتی کرد چیزی حدود چهار و نیم میلیارد تومان به پول ما و چیزی حدود یک میلیون و دویست و پنجاه هزار دلار آمریکا که منجر به تغییرات اساسی در بازسازی نما و بخش های مختلف و کلیدی این بنای زیبا گردید . کاخ پنج طبقه تنها سه طبقه قابل استفاده دارد و طبقات بالایی را باید خمیده رفت و استفاده کرد که کارکرد اقامتی نداشته است و طبقات بالا بیشتر برای همان داستان تهویه هوای داخل کاخ مورد استفاده قرار می گرفت و به دلیل خنکی این کاخ به علت طراحی منحصر به فردش این کاخ محبوب حکام وقت هم بوده است. ورودی کاخ در پشت کاخ واقع شده است و برای ورود به آن باید به پشت کاخ بروید. این شاهکار مهندسی و معماری که حرف های نگفته بسیاری در خود دارد در معماری هند به (نمونه خیالی از معماری) شهره است.

قلعه آمبر جیپور / AMER FORT
قلعه آمبر بر بلندی کوهی ساخته شده است و یکی از جاذبه های اصلی شهر جیپور به حساب می آید.  برج و بارو های بلند، دروازه های بزرگ و قطور، مسیرهای سنگ فرش شده نمای ویژه به این قلعه با ابهت داده است. قلعه آمبر جیپور به دریاچه Maota مشرف است و آب قلعه هم از این دریاچه در ایام قدیم تهیه می شده است. کاخ زیبایی بین این دیواره های ضخیم ساخته شده است. این کاخ با ماسه سنگ قرمز و سنگ مرمر مصالح رایج در ساخت بناهای آن دوران در هند ساخته شده است. یک کاخ زیبا و مجلل که در چهار سطح ساخته شده است. که هر کدام یک حیاط دارند. که شامل دیوان عام یا تالار عمومی یا بیرونی ، دیوان خاص یا تالار خصوصی یا همان اندرونی می شود. کاخ شش محل (کاخ آیینه) یا جای مندیر، و کاخ Sukh Niwas جایی که یک هوای خنک به واسطه حرکت باد از کنار آب نمایی ساخته می شود و نسیمی خنک در این کاخ ایجاد می کند. به خاطر وجود این کاخ های باشکوه در قلعه آمبر جیپور است که قلعه آمبر را بعضاً کاخ آمبر جیپور هم نام می نهند. قلعه آمبر جیپور یکی از قلعه های ساخته شده در دوره خاندان Kachhawa در هند می باشد. راه های رسیدن به این قلعه دو راه است. یک مسیری که با جیپ خواهید رفت و هزینه این ترانسفر رایگان است و دیگری با فیل که ۹۰۰ روپیه هزینه دارد البته در زمان نگارش این متن اینگونه است و اگر در آینده در هزینه ها فرقی ایجاد شود لازم است قبل از استفاده این مورد را پرسیده و با هماهنگی با آن سرویس دهنده از خدمات استفاده نمایید.
قلعه آمبر جیپور یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری کشور هند است که روزانه طبق آمار سال ۲۰۰۷ میلادی سازمان گردشگری کشور هند ۵۰۰۰ بازدید کننده و در سال ۲۰۰۷ به طور میانگین ۱/۴ میلیون گردشگر از آن بازدید کرده اند.

 

درباره سمیعی

پاسخ دادن

x

این مطالب را نیز ببینید!

آشنایی کوتاه با شهر هانگژو – چین

هانگژو (Hangzhou) مرکز ایالت ژجيانگ (Zhejiang) می باشد، مرکزی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمعیتی ...

کانال تورهای لحظه آخری آژانس ساحل کاسپین