خانه » جاذبه گردشگری » جشنواره هولی – جشن رنگ ها در هند

جشنواره هولی – جشن رنگ ها در هند

جشن هولی یا «جشن رنگ‌ها» یا جشنواره عشق، هرساله در ماه مارس میلادی و هنگام شروع فصل بهار در کشور هندوستان برگزار می‌شود. جشن هولی یا رنگ‌پاشی و آب‌بازی، تعطیل رسمی در تمام هندوستان است. مردم در این زمان، پایان زمستان و آغاز بهار طبیعت را جشن می‌گیرند. در این جشن بر اساس یک سنت قدیمی، اهالی هر منطقه با پاشیدن آب و رنگدانه‌های مخصوص به سوی یکدیگر و نیز اجرای موسیقی و رقص، به سرور و پای‌کوبی می‌پردازند. در این آیین شاد، همه افراد اعم از زن و مرد و پیر و جوان شرکت می‌کنند و باور دارند که با فرارسیدن بهار، بار دیگر روشنایی بر تاریکی و خوبی بر بدی پیروز شده است. «جشن هولی» از اعیاد مهم مردم هند و نقطه مقابل «جشن دیوالی» است که در آغاز فصل سرما برگزار می‌شود.

معنی کلمه هولی در زبان هندی «سوختن» است و در اکثر مناطق هند، در دو روز و با نام‌های «هولی» و «دولتی» یا به زبانی ساده‌تر، «هولی کوچک» و «هولی بزرگ» برگزار می‌شود که معمولا پس از انجام عبادت و گذاشتن نشان بر مجسمه کریشنا و رادا، مردم با پودرهای رنگی یا بالن‌های پر از مایعات رنگی که به «گولال» و «آبیر» معروفند، به هم رنگ می‌پاشند.
چند روز قبل از هولی مغازه ها پر از انواع رنگ ها می شوند و همین مساله باعث بشاش شدن مردم تا روز اصلی می گردد. دیدن این منظره که خیابان از رنگهای قرمز، آبی، ارغوانی، صورتی و سبز پوشیده شده بسیار لذت بخش است و خریدن این رنگ ها همانند این است که به خانه ی خود و زندگی خود خوشی و خرسندی می آورید. انتخاب رنگ شما هر چه باشد، هیچکس در آخر حالت اولیه ی خود را نخواهد داشت و همه از دیدن قیافه های یکدیگر شاد خواهند شد.

این رنگ‌ها بیشتر طبیعی است که از گل‌ها و یا میوه‌ها تهیه می‌شوند که نه تنها برای پوست مضر نیست بلکه مفید نیز است. مردم با مراسم خرید یا تهیه رنگ، شادی را به خانه‌های خود می‌برند. بعضی از این رنگها از گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می‌دهند مانند گل‌های درخت شعله جنگل تهیه شده‌اند، از این رو هندی‌ها اعتقاد دارند، این پودرها به دلیل خاصیت درمانی و طبیعی بودن از بروز بیماری‌های شایع ناشی از تغییرات آب وهوا در فصل بهار مانند سرما خوردگی جلوگیری می‌کنند و بعضاً این بیماری‌ها را درمان می‌کنند. این رنگ‌ها حتی پس از شستن کامل تا چندین روز بر سر و صورت افراد باقی می‌ماند و لباس‌هایی که رنگی شده‌اند نیز رنگشان پاک نمی‌شود.

در سالهای اخیر در کشورهایی که جمعیت بزرگی از هندوها وجود داردنیز این مراسم برگزار می‌شود. اما جغرافیای تاریخی آن در هندوستان، نپال و پاکستان و کشورهای مجاور که جمعیت هندو در آن به چشم می‌خورد جشن گرفته می‌شود. بزرگترین جشن برای هولی در منطقه‌ای به نام براج اتفاق می‌افتد که به کریشنا خدای هندو مرتبط است. ماتورا، ویرینداوان، نانداگوان و براسانا در طول جشن مقصد گردشگران بسیاری ست.

درباره سمیعی

پاسخ دادن

x

این مطالب را نیز ببینید!

با جاذبه های دیدنی بانکوک آشنا شوید!!!

نزدیک به 200 سال قبل، بانکوک یک مرکز تجاری کوچک و یک شهر بندری در کرانه ...

کانال تورهای لحظه آخری آژانس ساحل کاسپین