خانه » خبر گردشگری » خبر گردشگری خارجی » مجموعه کاخ های شهر ممنوعه – پکن (چین )

مجموعه کاخ های شهر ممنوعه – پکن (چین )

شهر ممنوعه (چینی: 紫禁城) شهری قدیمی در منطقه پکن، پایتخت کشور چین است و یکی از مهمترین دیدنی‌های تاریخی این کشور بشمار می‌آید
شهر ممنوعه به روایتی وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان بشمار می‌رود. در حال حاضر شهر ممنوعه 961 متر طول (در امتداد شمال به جنوب) و 753 متر عرض (در امتداد شرق به غرب) و در نتیجه 723 هزار مترمربع وسعت دارد. در شهر ممنوعه بیش از 70 ساختمان با حدود 9000 اتاق وجود دارد که مساحتی حدود 150 هزار مترمربع زیربنا را شامل می شود.
طراحی شهر ممنوعه از نمای کلی تا ریزترین جزییاتش طوری انجام شده که بازتابی از مقاصد فلسفی و مذهبی و نمادی از عظمت و قدرت امپراطور باشد. مانند رنگ زرد: رنگ امپراطور است که تقریبا در تمامی سقف‌ها از آن استفاده شده است.
شهر ممنوعه بزرگترین مجموعه کاخ باقیمانده در جهان است. این شهر طوری ساخته شده که مرکز آن محصور به دیوار پکن باشد و در داخل مجموعه دیوارکشیده بزرگتری به نام شهر امپراطوری قرار داشت. رنگ های عمده در شهر ممنوعه زرد و قرمز هستند. رنگ زرد نشانه امپراطور است و رنگ قرمز نشانه شادی، طراوت و خوشبختی به حساب می آید.
کاخ های متعددی در اطراف این مجموعه اصلی قرار دارد که برای سکونت همسران و فرزندان امپراطور استفاده می شده است. باغ سلطنتی در شمالی ترین قسمت شهرممنوعه قرار دارد. دختران امپراطور و خانم ها و عموم جوانان عمدتاً در سمت شرقی شهر ممنوعه زندگی می کردند چرا که خورشید از شرق طلوع می کند و نشانه جوانی و طلوع مجدد است. و برعکس در سمت غرب شهر ممنوعه افراد مسن زندگی می کردند چرا که خورشید در مغرب غروب می کند و نشانه گذر عمر افراد مسن محسوب می شود.

قصرهای باستانی به دو بخش تقسیم می‌شود:
1.بخش محل برگزاری مراسم مهم و بزرگ و صدور دستور توسط امپراتور می‌باشد و بناهای عمده آن را کاخ تای حه، کاخ چون حه و کاخ بایو حه تشکیل می‌دهد که همه آنها بر پایه تختی به ارتفاع ۸ متر ساخته و با مرمرسفید رنگ بنا شده‌است. قصرهای پرجلال و شکوه همانند قصرهای ترسیم شده در افسانه‌ها است. بخش عقبی این قصرها که دربار درونی نامیده می‌شود، مکانهای انجام امور سیاسی و کشورداری برای امپراتور و کاخ‌های اقامت زنان و ندیمه های دربار می‌باشد.
2. قصر چیان چینگ و قصر کونین و باغ امپراتوری که بناهای عمده این بخش است، سرشار از محیط زندگی است. این کاخها با باغ، قرائت خانه، اتاق‌های متنوع و سنگ های مصنوعی در حیاط دیگری قرار دارد.
در کنار کاخ های اصلی هیچ درختی وجود ندارد، چرا که درخت ها وقتی بزرگ می شوند قدشان از تالار امپراطور بیشتر می شود و امپراطوران نمی توانسته اند موجود زنده ای را بلند تر از خود (آنهم در کاخ سلطنتی) تحمل کنند. از طرف دیگر درخت برای امپراطوران چین نماینده چوبه دار بوده است و امپراطور دوست نداشته است چیزهای ناراحت کننده جلوی چشمش باشد.
برای اینکه امپراطور بیشتر احساس امنیت کند و کسی به فکر تونل حفر کردن به شهر ممنوعه نیفتد، زمین محوطه شهر ممنوعه دارای 15 لایه ملات است. هفت لایه اول روی هم قرار گرفته و هشت لایه بعدی با زاویه نسبت به لایه های اول قرار گرفته اند و تقریباً غیرقابل نفوذ بوده است.
معماری مجموعه شهر ممنوعه تبلور نگرش و درایت مردم چین است. مجموعه از نیارش بناها گرفته تا آمود هر یک از اتاق‌ها و دیوارها، سرشار از اندیشه‌های عجیب و غریب است. مثلاً سکوی سفید رنگ قصر تای حه، این قصر را پر جلال‌تر کرده و در ضمن از نفوذ رطوبت به قصر جلوگیری می‌کند. برای زهکشی این سکو که در سه اشکوب است، از بیش از یک هزار مجسمه سر اژدها استفاده شده و هنگام بارش باران آب زهکشی شده از دهان اژدهایان فوران می‌کند که چون ابنیه مجموعه شهر ممنوعه چوبی است، این کار ظاهراً در پیشگیری از آتش سوزی مؤثر بوده‌است. در میان حیاط این شهر جمعاً ۳۰۸ ظرف مسی بزرگ برای ذخیره آب دیده می‌شود که در طول تمام سال برای پیشگیری از آتش سوزی بکار می‌رفته. در زمستان زیر این ظرف‌ها آتش روشن می‌کردند تا آب داخل آن یخ نبندد.
در حیاط شهر ممنوعه بیش از 300 ظرف فلزی بزرگ برای ذخیره آب وجود دارد. اکثر این ظرف ها از جنس آهن و برنز است و 18 عدد از آنها که نزدیک کاخ ها هستند دارای روکش آب طلا هستند.

آیا در حال برنامه‌ریزی به‌منظور سفر به پکن هستید؟ بازدید شهر ممنوعه (کاخ‌موزه) به‌طور حتم یکی از نقاط مهم در سفر شما به پکن است.

چند توصیه مهم در زمینه این سفر، قبل از عزیمت شما، در بهره‌مندی هرچه بیشتر شما از این مکان، مفید واقع خواهد شد:

توصیه‌ اول: روزهای آخر هفته و روزهای تعطیل چینی به آنجا نروید :
در روزهای اوج حضور توریست‌ها، خیل عظیم افراد به‌قدری به این مکان هجوم می‌آورند که شما نمی‌توانید چیزی ببینید. بسیاری از تورهای مسافرتی (به‌خصوص تورهای محلی) در این روزها متمرکزتر هستند . بر اساس ساعات کار مجموعه که در ادامه آورده شده است می‌توانید حضور خود در این مکان را برنامه‌ریزی کنید. این مکان به غیر از دوشنبه‌ها در تمامی روزهای دیگر سال باز است. دوشنبه ها به طور کلی شهر ممنوعه تعطیل است.

توصیه‌ی دوم: ورودی درست را انتخاب کنید :
دو ورودی به شهر ممنوعه وجود دارند:
– دروازه‌ی جنوبی (دروازه‌ی مریدیان – وومن)
– دروازه‌ی شمالی (دروازه‌ی ابدیت – شنوو من)
بهتر است که از دروازه‌ی جنوبی به شهر ممنوعه وارده شده و از دروازه‌ی شمالی خارج شوید که به‌صورت قانونی یک مسیر جنوب به شمال در این شهر وجود دارد. این موزه، مستر کارت، ویزا و کارت‌های پی یونیون را برای خرید بلیت قبول می‌کنند . اگر از دریچه‌ی جنوبی وارد شهر ممنوعه شوید (دروازه‌ی مریدیان – وومن) باید از دروازه‌ی شمالی خارج شوید. (دروازه‌ی ابدیت – شنوو من)

توصیه‌ی سوم : سامانه‌ی حمل‌ونقل مناسب را انتخاب کنید:
بازدیدکنندگان باید از سامانه‌ی حمل‌ونقل عمومی پکن استفاده کنند
– اتوبوس، مترو و تاکسی
لطفاً توجه داشته باشید که تاکسی‌ها اجازه ندارند تا در کنار دروازه‌های جنوبی و شمالی توقف کنند.هیچ‌وقت سوار درشکه‌ی چینی در دروازه‌ی شمالی نشوید مگر اینکه فکر کنید که گم‌شده‌اید و یا بیش‌ازحد خسته هستید.

توصیه‌ چهارم: یک راهنمای قانونی استخدام کنید و یا از راهنمای صوتی بهره ببرید:
شهر ممنوعه ارزش دیدن دارد، ولی به شرطی که شما تاریخ را بدانید. بهتر است از راهنماهای تور پکن استفاده کنید. توصیه نمی‌شود که از راهنماهای توریست در ورودی‌ها استفاده کنید. آن‌ها راهنماهایی هستند که برای خودشان کار می‌کنند.
بنابراین سعی کنید که برای خود یک‌نهاد مناسب راهنمایی پیدا کنید؛ و یا از راهنمایی‌های صوتی ضبط‌شده استفاده کنید. این راهنماهای صوتی برای پیاده‌روی از جنوب به شمال در دسترس هستند. در کنار هر سازه تابلوهای زیادی به زبان انگلیسی وجود دارند. یک کتاب خوب می‌تواند برای شما کمک مناسبی باشد تا هر آنچه را که می‌بینید درک کنید.

توصیه‌ی پنجم : کفش‌های راحت بپوشید:
نواحی روباز و بیرونی زیادی وجود دارند که در آنجا شما از نور خورشید در امان نیستید. راحت‌ترین کفش خود را بپوشید.
راهپیمایی زیادی باید انجام دهید! عصاها و صندلی‌های چرخ‌دار در بخش راهنمایی در دروازه‌های جنوبی و شمالی در دسترس هستند.

توصیه‌ی ششم: صدا کردن تاکسی در خیابان
لطفاً به یاد داشته باشید که تاکسی‌ها اجازه ندارند تا در دروازه‌های شمالی و جنوبی توقف کنند. برخی از افراد بعد از اتمام بازدید شما امکان دارند برای ارائه‌ی خدمات تاکسی به سمت شما بیایند و امکان دارد راننده‌ی تاکسی سیاه باشند. از آن‌ها اجتناب کرده و سر مسیر خود تاکسی بگیرید.
به دلیل مقررات ترافیکی راننده‌های وسایل نقلیه و تاکسی اجازه ندارند تا در جلوی دروازه‌ی شمالی توقف کنند، بازدیدکننده‌هایی که از دروازه‌ی شمالی خارج‌شده‌اند باید کمی به سمت شرق و یا غرب بروند تا بتوانند تاکسی بگیرند.

توصیه‌ی هفتم : لباس مناسب برای هوای گرم را بپوشید.
درختان کم با سایه‌های کم در شهر ممنوعه وجود دارند. در طول تابستان این شهر بسیار گرم است؛ بنابراین اگر در تابستان به اینجا سفر می‌کنید، برای محافظت از گرما به همراه خود چتر بیاورید، بطری آب داشته باشید و از کفش‌های راحت استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به داده‌های مربوط به آب‌وهوای پکن مراجعه کنید.

درباره سمیعی

پاسخ دادن

x

این مطالب را نیز ببینید!

آشنایی کوتاه با شهر هانگژو – چین

هانگژو (Hangzhou) مرکز ایالت ژجيانگ (Zhejiang) می باشد، مرکزی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمعیتی ...

کانال تورهای لحظه آخری آژانس ساحل کاسپین