خانه / جاذبه گردشگری / ۱۰ رودخانه چین، از طولانی‌ترین تا زلال‌ترین!

۱۰ رودخانه چین، از طولانی‌ترین تا زلال‌ترین!

به مطلب ما امتیاز دهید

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)

دو تا از طولانی ترین رودهای جهان در چین وجود دارند، رود یانگ تسه و رودخانه زرد! رودخانه های چین هر یک ویژگی و اهمیت خاصی برای اهالی چین و گردشگران دارند. طبیعتی که پیرامون این رودها در طول قرن های، شکل گرفته است، تبدیل به عجایب دنیا شده است.

هر چند که بیشتر گردشگرانی که به چین سفر می کنند، مقصد رودخانه های چین را برای بازدید ندارند. اما حقیقت این است که شما به هر یک از شهرهای مهم چین سفر کنید، با رودخانه ای روبرو می شوید. رودخانه ای که یا در کروز آن شرکت می کنید یا در مناظر و شهرهای اطراف آن قدم می زنید. هنگ کنگ به طور مثال روی جلگه یکی از این رودها قرار گرفته است. شانگهای با رود یانگ تسه مزین شده است و شهرهای آبی چین با کانال های آبی رود مروارید شکل گرفته اند.

 

۱- رودخانه لی، رود نقاشی های چینی

از رودخانه های چین که صحنه هایی خیالی در گویلین ساخته، رود لی (The Li River) است. رودی که در میان شهر جریان یافته و از یمان تپه های آهکی چین با اشکال عجیب و غریبشان می گذرد. منظره ای از نقاشی های قدیمی چینی که این منطقه را نشان می دهد. شما هم سوار قایق های بامبویی شوید و آرام روی رودخانه بلغزید. با شرکت در تور چین و پس از شهر پکن و شانگهای به این منطقه سفر کنید.

۲- رودخانه یانگ تسه، طولانی ترین رودخانه آسیا

مردم چین به رودخانه یانگ تسه چانگ جیانگ (Chang Jiang) می گویند و این رود را یانگ تسه صدا نمی زنند. چانگ جیانگ به معنی رود طولانی است. یانگ تسه از رودخانه های چین است که شهرت جهانی دارد. چرا که نه تنها طولانی ترین رود چین است؛ بلکه سومین رود طولانی جهان هم هست! این رود از میان تنگه های کوهستانی حرکت خود را شروع می کند و پس از گذر از ۹ استان چین به دریای شرقی می ریزد. شهر شانگهای در مسیر و جلگه این رود قرار گرفته است.

۳- رودخانه زرد، دومین رود بلند چین

محققان و باستان شناسان معتقدند که تمدن مردم چین در بستر رود زرد شکل گرفته است. در طول هزاره ای که این رود در سرزمین چین جریان دارد، با خود رونق فراوان یا ویرانی وحشتناک آورده است. بر خلاف پر آبی یانگ تسه، این رود هم اکنون بسیار کم آب و گاهی خشک شده است. سایت های باستانی و شهر های معروف چین را در اطراف و حاشیه این رود پیدا خواهید کرد. جاده ابریشم در شهر لانژو (Lanzhou) از روی رودخانه زرد عبور می کند.

  • شهرهای باستانی شکل گرفته اطراف رود زرد چین: یانان (Yan’an)، لویانگ (Luoyang)، ژنگژو (Zhengzhou) و کایفنگ (Kaifeng)

رود زرد یکی از رودخانه های چین است که طولی به اندازه ۵۴۶۴ کیلومتر دارد. این رود از کوه های فلات تبت سرچشمه می گیرد؛ از میان صحراها و دشت های پر از چمن ژونگوی (Zhongwei)، یینچوآن (Yinchuan) و اردوس (Ordos) می گذرد. در نهایت به دریای شرق چین، بوهای (the Bohai Sea) می ریزد.

۴- رود ژینان، رودخانه ای کریستالی در چین

یکی از رودخانه های چین که کمتر در میان گردشگران شناخته شده است، رود ژینان (Xin’an River) نام دارد. منشا این رود در استان آنهوی (Anhui) یک ایالت شرقی در چین قرار دارد. شهر هوانگشان مقصد اصلی بازدید از این رود است. رودی که در کشور طب سوزنی مسیری ۳۷۳ کیلومتری را طی می کند تا به رود کیانتانگ (Qiantang) بپیوندد.

آب جریان یافته در این رودخانه در تمام طول سال شفاف و تمیز است. به همین دلیل به آب آن، لقب کریستالی داده اند. وجود کوه های سبز رنگ و رودی که به رود باد معروف شده، شاعران و فیلسوفان چینی را جذب کرده است. بیشتر تعریف ها، ستایش ها، اشعار و داستان ها پیرامون آب های کریستالی ژینان سروده شده اند. از عنوان های شعرهای معروف چینی باید به شعرهای معروف چینی «جهان تازه وخنک» و «مسیر شعر تانگ» اشاره کرد. شعرهایی که در ستایش یکی از رودخانه های چین به نام ژینان یا شیان سروده شده اند.

  • گردشگران ورودی به این منطقه، پیاده روی کنار رود را دوست دارند و از خلسه در طبیعت اطراف رود لذت می برند.

۵- رودخانه یولونگ، از شاخه های رودخانه لی

گفته می شود که رودخانه یولونگ از رودخانه های چین بوده که بسیار کوچک است. اما همین رود هنگامی که از رودخانه لی جدا می شود، مسافتی بیشتر از ۳۵ کیلومتر را می پیماید. رود یولونگ از کوه های استان لینگوی (Lingui County) تا منطقه توریستی یانگشوز (Yangshuo) ادامه می یابد. مردم چین به این رود، «رودخانه لی کوچک» لقب داده اند. چرا که مناظر و صحنه هایی که اطراف این رود می بینید، بسیار مشابه طبیعت رودخانه لی است. اگر به دنبال منطقه طبیعت گردی در چین هستید، اطراف رود یولونگ را بررسی کنید. تپه های سرسبز، آب های نقره ای، مزارع حاصلخیز و پل های باستانی از جاذبه های دیدنی یولونگ چین هستند.

۶- رود مروارید، از رودخانه های چین میان هنگ کنگ و ماکائو

رود مروارید (The Pearl River) از استان گوانگشی سرچشمه گرفته و شروع می شود. این رود تا زمانی که به دریا می رسد، منطقه دلتایی بزرگی را به وجود می آورد. منطقه ای که امروزه شامل برخی از بزرگترین و ثروتمندترین شهرهای چین شده است.

این منطقه یعنی دلتای رود مروارید، مرکز الکترونیکی چین شده است و هم اکنون یکی از مراکز مهم اقتصادی و مالی جهان است. کانال های آبی این رود بسیاری از مناطق شهری پرجمعیت این ناحیه را از یکدیگر مجزا کرده است. شهرهای آبی چین به خاطر وجود این رودخانه به وجود آمده اند. در گوانگژو می توانید یک مسافرت شبانه روی رود مروارید داشته باشید و شهر را با نورپردازی های رنگی و پر نقش و نگار ببینید.

۷- دو رودخانه لانسانگ و سالوین، دوقلویی های چینی

رودخانه ای به نام لانسانگ (Lancang) با نام دیگر مکونگ (Mekong) از فلات تبت سرچشمه می گیرد. در کنار آن رود نوجیانگ (Nujiang) یا همان رود سالوین (Salween) از تبت جاری می شود. این دو رود که در کوهستان غربی و منطقه گرمسیری استان یوننان جنوبی قرار دارند، پر از ماهی هستند. اگر چه بهتر است کمی اطلاعات خودمان را از استان یوننان جنوبی (southern Yunnan Province) بیشتر کنیم. منطقه ای که همانند تایلند، ویتنام و کشورهای جنوب شرق آسیا اما در چین است. رودخانه لانچانگ یک رودخانه گرمسیری است که در میان جاذبه های طبیعت گردی چین و مناظر روستایی جاری است.

بهترین مکان برای تجربه مناطق روستایی و کمتر شناخته شده چین به همراه جنگل های استوایی است. به جنگل های استوایی و پرباران این منطقه Xishuangbanna می گویند. لانسانگ از رودخانه های چین است که پس از ورود به ویتنام نام مکونگ را به خود می گیرد. سیستم اکولوژیکی ماهی های آب شیرین رودخانه مکونگ بسیار فراوان و غنی است. پس ماهیگیران بسیاری روی این رودخانه خواهید دید.

۸- رودخانه تاریم، در طبیعت ژینجیانگ

گردشگرانی که برای تماشای مناظر طبیعت ژینجیانگ وارد این شهر و استان می شوند، می توانند رودخانه تاریم را ببینند. رود تاریم (The Tarim River) نه تنها مهم ترین رودخانه ناحیه خودمختار شمال غربی چین است، بلکه سرنوشت عجیبی دارد. این رودخانه در نهایت به دریاچه نمکی که اغلب خشک است می ریزد. تعدادی از رودخانه ها و سر شاخه های کوچک در سراسر منطقه به درون این رود می ریزند و به آن ملحق می شوند. منطقه ای بزرگ از کاشگر (Kashgar) تا نزدیک مرزهای شرقی را اشغال می کند. رودی که روزگاری منبع مهمی برای معامله گران و تاجران جاده ابریشمبود. البته هنوز هم به عنوان یک منبع مهم آب این منطقه شناخته می شود.

۹- رودخانه هیلونگ جیانگ، دهمین رودخانه طویل دنیا

طولانی ترین رودها را در چین پیدا می کنید. رودخانه هیلونگ جیانگ چین را در لیست طولانی ترین رودهای دنیا، در رتبه دهم قرار می دهند. این رودخانه که مهم ترین رودخانه چین در ناحیه شمال شرقی است، تنها در چین جریان ندارد. این رودخانه از روسیه شروع می شود. از مرزهای مشترک بین روسیه و چین می گذرد و در میان ۳ کشور روسیه، چین و مغولستان جریان می یابد. اگر شخصی در کروز این رودخانه شرکت کند، طبیعت اسپتی مغولستان و جنگل های انبوه روسیه را می بیند. نام های متفاوت این رودخانه به این شکل است:

  • رودخانه هیلونگ جیانگ در چین | The Heilongjiang

  • رودخانه سونگهوا در مغولستان | The Songhua River

  • رودخانه آمور در روسیه | the Amur River

طول این رودخانه: ۲۵۲۴ کیلومتر

۱۰- رودخانه یارلونگ تسانگپو، رودخانه ای میان ۳ کشور

از مهم ترین رودخانه های چین که با نام چینی یارلونگ تسانگپو (The Yarlung Tsangpo River) شناخته می شود، از عجایب است. این رودخانه هنگامی که وارد کشور هند و سنگاپور می شود، نام دیگری به خود می گیرد. رودخانه برهماپوترا (the Brahmaputra River) در هند، همان یارلونگ است. سرچشمه این رودخانه نزدیک به کوه کایلاش (Mount Kailash) و دریاچه دیدنی ماناساروار (Lake Manasarovar) در ناحیه تبتی چین قرار دارد. جدای از این موضوع دلایل دیگری برای منحصر به فرد بودن این رودخانه می توان برشمارد. به طور نمونه، گفته می شود که رودخانه یارلونگ تسانگپو بلندترین رودخانه و طولانی ترین رودخانه در ارتفاع جهان است.

  • در رودخانه های چین می توان شنا کرد؟

بله. در حقیقت تمام رودخانه های چین که از آن ها نام بردیم، مکان هایی برای شنا دارند. گردشگرانی که به پکن سفر می کنند، هنگام قایق سورای برای بازدید از کاخ تابستانی پکن امکان شنا دارند. در رودخانه لی یا مناطقی که آب ساکن است و جریان کندی دارد، می توانید شنا کنید. اما قبل از شنا، حتما با یک راهنمای چینی زبان هماهنگ کرده و راجع به منطقه بپرسید.

  • در کدام رودخانه های چین می توان ماهیگیری انجام داد؟

مردمان محلی چین در تمام رودخانه های چین، ماهیگیری می کنند. شیوه ماهیگیران رودخانه لی یکی از جذاب ترین روش های ماهیگیری در دنیاست که تبدیل به جاذبه ی چین شده است. در بسیاری از رودخانه های چین، می توان ماهی های بزرگ قزل آلا شکار کرد؛ تنها باید حرفه ای بود.

کانال تورهای لحظه آخری

همچنین ببینید

تصاویر جالب و خوشمزه از «ساحل پاپ کورن» در اسپانیا!

ساحل پاپ کورن | Popcorn Beach دنیا پر از شگفتی است و به هر گوشه …

دیدگاهتان را بنویسید